27/03/2014

21. gs renesanse

15.maijā Rīgā ikgadējās Muzeju nakts ietvaros apskatei tika izstādīts iespaidīgs sudrabā veidots mākslas darbs, kas ir radīts vairāku mēnešu laikā pēc Baltic International Bank pasūtījuma un šobrīd atrodas bankas kolekcijā.   Kausa „21.gadsimta renesanse” autors – Oļegs Auzers. Tā ir pirmā reize, kad darbu iespējams aplūkot ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Muzeju naktī kauss tika izstādīts Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja Sudraba kabinetā, kur publiskai apskatei būs pieejams vēl divas nedēļas.   „Unikālo sudraba mākslas darbu vēlamies prezentēt kā vērtīgu ilgtermiņa investīciju Latvijas valsts kultūras mantojuma pilnveidošanā un attīstīšanā. Uzrunājot Latvijas izcilākos māksliniekus, vēlamies izveidot tādu fondu, kuram būtu īpaša vieta valsts vērtīgāko mākslas darbu vidū, ar kuriem varam lepoties un kurus vēlamies darīt pieejamus arī plašai sabiedrībai,” atzīmē Baltic International Bank Valdes priekšsēdētāja Ilona Guļčaka. „Ieguldot līdzekļus unikālu darbu tapšanā, vēlamies izcelt tās vērtības, kas vienlaikus ir arī bankas un jebkuras ģimenes filozofija – stabilitāte un pārmantojamība paaudzēs. Esam gandarīti, ka šo bankas filozofiju atbalsta un virza tās galvenais akcionārs Valērijs Belokoņs, un bankas ieguldījums Latvijas kultūrā un mākslā ir kā turpinājums tam, ko aizsākām pērnā gada nogalē, atbalstot Latvijas Nacionālās operas 90 gadu jubilejas koncertu un tā tiešraidi Latvijas Televīzijā,” piebilst Ilona Guļčaka. Kauss „21. gadsimta renesanse” ir 120 cm augsts, 75cm garš un 65 cm plats, tā svars – 35.37 kg 925. sudraba proves. Sudraba kauss sevī iemieso labklājības, veiksmes un dzīvības simbolus. Savukārt kausa aizmugurējā daļā izvietota apzeltīta gravīra, kurā atspoguļota naudas plūsma no senās Ķīnas laikiem caur 1200. gadu Romā, kur pirmo reizi parādās jēdziens „banka”, līdz mūsdienu Rīgai jau 21.gadsimtā. „Izcila meistara rokās sudrabs pārtapis mākslas darbā, kam nav analogu. Kauss radīts ar senām sudrabkaļu amata metodēm, neizmantojot sudraba liešanu, bet pildformās izgatavojot pat augļus un vīnogas. Mākslas darba izteiksmība slēpta konstrukcijas vieglumā un gaisīgumā, bet dinamiskā kompozīcija un apskates rakursu daudzveidība ļauj to saukt par patiesi karalisku kausu sudrabkaļu amata meistarības atdzimšanā 21. gadsimtā. Savukārt bankas veiktā investīcija šādā darbā un iecere veidot savu fondu, kurš būtu pieejams arī plašai sabiedrībai, ir vērtējama kā īpaši uzteicama ilgtermiņa iniciatīva, Latvijas Neatkarības atjaunošanas gadadienas svētku mēnesī ikvienam piedāvājot iepazīties ar O. Auzera kunga izcilo veikumu,” – atzīmē Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Dr. habil. art. Ojārs Spārītis. Tiek plānots, ka unikālo mākslas priekšmetu Banka turpmāk izstādīs izcilu kultūras un mākslas pasākumu ietvaros Latvijā.

Materiāls: Ag 925

Izmērs: 120 x 75 x 65 cm